DÝCHÁNÍ PROTI STRESU – tzv. úlevný výdech

Úlevný výdech je něco zcela přirozeného. Když jdeme v noci temným lesem a něco nás poleká, strneme a zadržíme dech. Když potom zjistíme, že to byl jen ježek ve křoví, zcela instinktivně si zhluboka oddechneme. Hluboký úlevný výdech je přirozenou součástí uvolnění. V tomto článku objevíte návod, jak může hluboký výdech proces uvolnění nastartovat a podpořit.

Toto cvičení si vyzkoušejte na klidném a nerušeném místě. Postup je následující:

Zhluboka se nadechněte (zhluboka, ale ne přehnaně). Vnímejte, jak se rozpíná vaše bránice a břicho a jak se napínají dýchací svaly. Uvědomte si mírný pocit napětí, který je s nádechem spojený.

Při výdechu se úplně uvolněte. Povolte všechny svaly a tělo vydechne samo. Všimněte si, jak se napětí mění v uvolnění. Vydechovat můžete ústy. Proces uvolnění podpoříte, když k výdechu přidáte jemný úlevný zvuk, úlevné oddechnutí, odfrknutí, zabručení. Představte si, jak s výdechem odchází všechno napětí a starosti.

Vnímejte chvíli klidu před dalším nádechem. Čas jakoby se na chvíli zastavil. Okamžik nedělejte nic. Užijte si tu krátkou chvíli klidu. Počkejte, až se tělo samo nadechne.

Vše třikrát zopakujte a pak se vraťte ke svému běžnému přirozenému dýchání. Chvíli pozorujte svůj dech. Zkuste sledovat každý nádech i každý výdech. Schválně jak dlouho to vydržíte, než se vám myšlenky rozutečou.

 

Zdroj: https://adpontes.cz/tri-ulevne-vydechy-rychla-technika-proti-stresu/