ZKLIDNĚNÍ/ZASTAVENÍ MYŠLENEK neboli přesunutí se z hlavy do těla

Před přečtením tohoto článku doporučuji článek Pozorování myšlenek, díky kterému si uvědomíte, jak se Vaše myšlenky nekontrolovaně objevují a zase mizí, skáčou jedna přes druhou a ubírají nám tak pozornost i energii.

Ve chvíli, kdy jsme opravdu schopni naše myšlenky zklidnit, ztišit, případně na pár vteřin úplně zastavit, poznáme naprosto nový stav bytí, při kterém najednou vidíme věci naprosto jasně. Napadají nás nová řešení a to překvapivě rychle a bez zaváhání a to právě díky tomu, že již máme své myšlenky pod kontrolou a máme tak větší prostor a kapacitu na soustředění se na to, co zrovna děláme, tedy na přítomný okamžik a všechno s ním souvisejícím.

Navíc díky rozšířené kapacitě pro vnímání toho, co se právě děje si můžeme všimnout i detailů, kterých jsme si nikdy předtím nevšimli a které nám pomůžou situaci lépe pochopit nebo snadněji vyřešit. Více o tomto tématu v článku Všímavost neboli mindfullness.

JAK TEDY NA TO?

Samozřejmě navrhuji postupovat v první řadě podle instrukcí popsaných ve výše uvedeném článku Pozorování myšlenek.

Pokud se vám to takto nedaří, můžete si pomoci tím, že se budete soustředit na to, co se děje při vašem nádechu a výdechu, tedy např. že se při nádechu zvedá hruď a při výdechu klesá nebo jak vstupuje při nádechu chladný vzduch do těla nosními dírkami a naopak při výdechu vystupuje teplejší z těla ven.

Je možné použít i další techniky jako např. počítání dechu. Tato technika spočívá v tom, že počítáme tak, že nádech je 1, výdech 2, další nádech 3, další výdech 4 a to až do desíti, kdy začneme počítat znovu od jedné. Fígl je v tom, že vlastně dokážeme automaticky počítat a myslet i na něco jiného a pokud se přistihnete, že po desítce nezačnete znovu od jedničky, je to právě to automatické jednání, při kterém nám pořád běží myšlenky v hlavě. Kdykoliv si to uvědomíte, začněte v klidu znovu počítat od jedné se soustředěním se na počítání pouze do určitého čísla. Je možné počítat i do nižšího čísla, což může být lehce složitější, ale zajistí to, že rozhodně nebudete počítat automaticky. 🙂