Cyklus kurzů: Žiju, jak dýchám

 

Tento kurz je určen všem, kteří mají občas pocit, že jim tzv. dochází dech a tuší, že dech a způsob jakým dýcháme, má v sobě obrovskou sílu a potenciál změnit náš život.

Potřebovali byste se někdy zklidnit, nenechat se ovládat emocemi nebo se zbavit stresu a bolestí, ale nevíte jak na to?

Dech není pouze výživě těla a jeho vlivu na naše fyziologické i emoční stavy, ale dokáže nás dostat do míst, kde je vše jasnější a kde se konečně můžeme cítit „mocní“ ve své přirozené životní síle, kterou každý máme.

 

„Prvním krokem mysli k vnímání sebe samé musí být vnímání vlastního těla, které začíná vnímáním vlastního dechu.“ – George Sheehan

 

Kurz je rozdělený do několika setkání, z nichž každé trvá cca 2-2,5 hodiny. Každé setkání má určité téma, kterému se budeme věnovat, vysvětlovat, praktikovat a také o něm diskutovat a sdílet své prožitky. 🙂

 

1. setkání – seznámení se s dechem a jeho využitím

V úvodním setkání si řekneme o potenciálu správného dýchání a jeho příznivém vlivu na naše zdraví a to nejen po fyzické, ale i emoční, resp. psychické stránce.

Naučíme se cvičení, která nám pomohou si uvědomit, jakým způsobem dýcháme a zároveň si řekneme, jak bychom měli dýchat pro získání jednotlivých benefitů jako je např. rychlejší uzdravení, zklidnění mysli ať už v klidu např. před spaním nebo v náročných situacích každodenního života.

Zároveň si vyzkoušíme bioenergetické cvičení zvané „medúza“ a rozdíl účinků tohoto cvičení, když dýcháme hlubokým dechem nebo dechem povrchním.

 

2. setkání – potenciál dechu v tantře, bioenergetice a shiatsu

Druhé setkání se věnuje potenciálu dechu v tantře, kde si vyzkoušíme tantrické dýchání, které vede ke změněnému stavu vědomí. Nejdříve začneme naladěním se meditací, kterou nás provede částečně i náš vlastní dech a tím nás dostane do přítomného okamžiku a pomůže pocítit naše tělo ve velmi zklidněném stavu.

Po meditaci se uvolníme pomocí vychvívacího cvičení ze Shiatsu.

Následující bioenergetická masáž šíje a ramen nám pomůže se uvolnit, samozřejmě opět pomocí správného dechu, který pomáhá uvolnit napětí, které jsme nahromadili neúmyslným zatínáním a držením toho, co je potřeba tzv. unést.

 

3. setkání – bioenergetická cvičení a bioenergetické typy

V tomto setkání se zaměříme téměř pouze na bioenergetiku, která se zabývá správným prouděním energie v těle. Řekneme si něco o tom, jak bioenergetika funguje a jak vznikají jednotlivé bioenergetické charakterové typy. Pomocí cvičení se pokusíme zhruba zjistit, jaký bioenergetický typ u nás převládá a naučíme se jak pracovat s tzv. obranami jednotlivých typů.

Opět se uvolníme vychvívacím cvičením, které nám pomůže se lépe uvolnit a snadněji provádět cvičení, která nám pomáhají rozproudit energii v těle.

 

Jednotlivá setkání mohou být samozřejmě na míru vaším potřebám, resp. potřebám vašeho týmu. Kontaktujte mě pro bližší domluvu 🙂