BIOENERGETIKA

Bioenergetika je metoda, která obnovuje přirozené proudění energie v těle, které bylo přerušeno v období našeho dětství, kdy jsme si vytvořili určité bariéry a způsoby chování proto, abychom z pohledu dítěte tzv. „přežili“ toto období, kdy je péče, láska a přijetí těmi nejbližšími, tedy našimi rodiči, tím nejdůležitějším, co potřebujeme a bez čeho očima dítěte „nepřežijeme“.

Jedná se tedy o metodu, která je tedy určená k obnově a uvolnění naší vitality a je označována jako most mezi východními naukami a západní psychologií.

Z holistického hlediska je tělo, mysl a emoce jedno, to znamená, že jakákoliv transformace se musí odrazit jak v mysli, tak v těle. Pokud se neupraví držení těla a dýchání, nemůže nastat žádná převratná změna ani v myšlenkách, ani v chování. Bioenergetika je současně vhodným přístupem ke zvýšení tělesného povědomí, k sebepoznání a k prohloubení procesu osobního růstu.

Bioenergetika je zvláště vhodným terapeutickým přístupem u tzv. psychosomatických nemocí, které klient vnímá především jako poruchy tělesných funkcí. Klient ale musí být ochoten přijmout předpoklad, že ve hře jsou i psychické faktory, a musí mít chuť pracovat na jejich objevování.

Podle zakladatele bioenergetiky Alexandra Lowena každý člověk disponuje životní energií, tato energie však může být blokována vnitřními zábranami. Některé nepříjemné zážitky, např. z raného dětství, se zachytí v našem těle a tím se vytvoří tzv. energetický blok zvaný svalový pancíř, který negativně ovlivňuje distribuci energie v těle.

Cílem bioenergetické terapie je uvolnění klientových energetických rezerv, odblokování zón, v nichž se dříve usídlilo napětí, a zpracování souvisejících vnitřních psychických konfliktů. Úspěšně léčený klient je spontánnější, jeho vědomí je rozšířené.

Účinky Bioenergetiky

  • Uvolnění chronického svalového napětí
  • Odblokování tělesné energie
  • Uvolnění a vyjádření potlačených emocí
  • Možnost využít uvolněnou energii k naplnění našeho potenciálu v přítomnosti
  • Vědomé prožívání a sebepoznání
  • Zvýšení tělesné energie a vitality
  • Větší zodpovědnost za naše vlastní potřeby

PŘIDEJTE SE K CYKLU BIOENERGETICKÝCH TECHNIK A CVIČENÍ – více informací ZDE