HLUBOKÝ DECH

Hluboký dech je dech, který jde při nádechu až z břicha. Ideálně by měl být nádech stejně dlouhý jako výdech a to alespoň 2-3 vteřiny. Takový dech je velmi vyživující, omlazující, uzdravující a hlavně uklidňující a měli bychom ho tedy využívat ideálně ve všech situacích.

Hluboký dech přináší tělu mnohem více kyslíku a tím vyživuje celé tělo a všechny orgány, čímž se nám zároveň „zvedne“ energie a hlavně nám pomáhá se dostat z hlavy do těla. Tím nám pomáhá se zbavit stresu, který ve většině případů pramení z našich myšlenek, tedy z naší hlavy, ze které se tímto způsobem přesuneme právě do těla.

Zkuste si např. v práci, když jste před důležitým rozhovorem nebo schůzkou, udělat pár hlubokých nádechů a výdechů a uvidíte jak se budete cítit. Rozhodně Vám stoupne nejen energie, ale i sebevědomí a schopnost rychle uvažovat a rychleji se rozhodovat. Pokud to budete dělat se zavřenýma očima, bude to mít mnohem větší efekt. 🙂

Hluboký dech velmi dobře poslouží při tzv. „krátké výdrži“ při milování. Použijeme ho ve chvíli, kdy přichází větší vzrušení, kdy začneme dýchat hlubokým dechem a představou o stoupající energii (podrobný návod ZDE) a používá se i během energeticko-tantrické masáže.