MEDITACE 

Meditace nám mohou pomoci se dostat zpět k sobě a tím si uvědomit za prvé jak se cítí naše tělo a co bychom pro něj mohli udělat a za druhé pomůže naší mysli se uklidnit a nechat prostor např. samoléčivým procesům v období nemoci a pomocí uvolnění přebytečného stresu a napětí nám dává možnost být více přítomní tady a teď.

Když se řekne slovo meditace, většina lidí si představí mnicha sedícího v lotosovém sedu sedícího uprostřed tichého chrámu a trávícím meditací celé dny. Meditovat ale můžeme každý a to celkem snadno.

Jsou různé způsoby jak meditovat, všechny nás ale vedou stejným směrem a to být v klidu, v pohodě sami se sebou a prostě jen „být“. 🙂

Meditace je stav vědomí. Není to činnost. Přichází, když jsme uvolnění.

Osho říká, že všechno může být meditací, pokud vše, co děláme, děláme bez nadbytečných myšlenek v hlavě a v soustředíme se pouze na to, co děláme.

Je několik technik, které Vám pomohou se do stavu meditace dostat jako např.:

  • Soustředění se na dech

Jedná se o nejčastěji používanou techniku, kdy se prostě soustředíme na svůj dech, na nádech a výdech, čímž se dostáváme do „vnímání toho, co se děje právě tady a teď“ a pomáhá nám uniknout hromadě myšlenek týkajících se našich povinností, našich plánů nebo toho, co jsme kdy prožili.

Můžeme začít vnímat to, jak nám chladnější vzduch vstupuje do těla a vychází vzduch teplejší, ohřátý našim tělem. Zároveň, když se zaměříme na svůj hrudník a břicho, můžeme si všimnout jak se při každém nádechu hrudník zvedá a břicho nafukuje a naopak při každém výdechu hrudník klesá a břicho se vyfukuje.

  • Počítání dechu

Tato technika spočívá v tom, že počítáte dech a to tak, že nádech je 1, výdech 2, další nádech 3, další výdech 4 a to až do desíti, kdy začneme počítat znovu od jedné. Fígl je v tom, že vlastně dokážeme automaticky počítat a myslet i na něco jiného a pokud se přistihnete, že po desítce nezačnete znovu od jedničky, je to právě automatické jednání. Začněte tedy znovu a opravdu se soustřeďte na počítání pouze do určitého čísla, můžete klidně do čísla nižšího, což je ještě lehce složitější, ale zajistí to, že rozhodně nebudete počítat automaticky. Pro vyšší obtížnost si můžete zvolit, že budete počítat ne do desíti, ale např. do pěti, sedmi nebo třeba devíti.:-)

Tipy pro meditaci

Nestarejte se, co na to ostatní

Neobávejte se řečí a pomluv. Člověk, který se stará o to, co si myslí ostatní se nikdy nedostane do svého nitra. Bude totiž tolik zaneprázdněn tím, co si druzí myslí nebo říkají.

Každý den

Meditujte každý den na stejném místě, ve stejnou dobu a vytvoříte si hlad po meditaci, jak uvnitř svého těla , tak i v mysli. Každý den v tomto zvláštním čase vyhrazeném pro meditaci se bude vaše tělo i mysl dožadovat meditace.

Speciální prostor

Užívejte ten svůj koutek pouze pro meditaci a nic jiného. Pak se tento prostor stane nabitým a bude na vás každý den čekat. Ten koutek vám bude nápomocen, vytvoříte v něm zvláštní vibraci a specifickou atmosféru s jejíž pomocí se dostanete hlouběji a hlouběji.

Ztraťte kontrolu

Nemějte strach, strach je bariéra. Jestliže budete pokračovat v chránění sebe sama, jak se chcete oddat? Obojí je protiklad. A kvůli tomuhle protikladu vyplýtváte veškeré vaše úsilí. Promarníte energii díky boji sami se sebou.

Buďte hraví

Radujte se z bláznovství, které z vás vychází. Pomozte mu, radujte se z něj, spolupracujte. Když napomůžeme realizaci vašeho šílenství, budete se cítit tak volní, tak beztížní a pocítíte takovou bystrost, jako byste byli dětmi.

Je to jenom fígl

Nechejte ego stranou – ať je velké nebo malé, nebojte se – staňte se pouze svědky vaší mysli. Čekejte a buďte klidní. Nespěchejte. Může to trvat několik dní, než zjistíte ten fígl. To je fígl! To není umění!

Zůstaňte v momentu

Kdykoliv zjistíte, že se vaše mysl hnula do budoucnosti nebo do minulosti, okamžitě se vraťte zpět, zpět do přítomnosti. Dělejte něco, buďte něčím, ale v přítomnosti.

 

Všechno může být meditace, když přestanete jednat automaticky. Jestliže dokážete své činnosti zbavit automatického jednání, pak se celý život stane meditací. Jste-li bdělí, vnímaví, pak je jakákoli činnost meditací. – Osho – Meditace, první a jediná svoboda

 

Osho meditace – popis jednotlivých meditací

Dynamická meditace

Kundalini meditace

Mandala meditace

OSHO Nadabrahma meditaci

OSHO Nataraj meditace

OSHO Devavani meditace

OSHO dýchání do čaker